Poświęcać to, co dobre, na rzecz tego, co lepsze

Dlaczego nie pijesz alkoholu? Weź, napij się. Chociaż łyczka, chociaż kieliszek, chociaż na smaczek. Jak to? Przecież to nie grzech. Nic w tym nie ma złego. Przecież Jezus się objawił przemieniając wodę w wino. Przecież Jezus wino w Krew przemienił. Przecież Benedykt XVI popija piwko. Przecież we Francji od dziecka piją wino do obiadu. Przecież dziś Sylwester, urodziny, twoje wesele. No ze mną się nie napijesz?

Nie. Dziękuję, nie piję. Nie piję, choć muszę przyznać – kiedyś piłem. Dwa lata próbowałem alkohol. Mogę nawet podać dokładne momenty w życiu. Zacząłem na obozie harcerskim, jak miałem 15 lat. Ostatni raz piłem w wakacje, po pierwszym rozstaniu z Gośką. Potem postanowiłem, że pić nie będę. I nie piję. Mam 21 lat, a to oznacza, że dokładnie 4 lata temu spożyłem swe ostatnie piwo. I nie, nigdy nie spowiadałem się z tego, że piję. Jako dziecko pierwszokomunijne nie składałem żadnej przysięgi, a nawet jeśli byłoby to faktem, to z tego rodzaju przysiąg sobie kpię. Nie że nie lubię obiecywać Bogu. Tyle tylko, że człowiek „dzieckiem w kolebce, kto łeb urwał hydrze” jest kompletnie nieświadom tego, że za trzy do pięciu lat zacznie zupełnie inaczej na alkohol patrzeć. Więc nie, nie spowiadałem się nigdy z picia alkoholu i nigdy tego nie żałowałem. No, może raz albo dwa, gdy naprawdę nie do końca chwytałem kontakt z rzeczywistością, ale to była rzadkość. I owszem, alkohol mi smakował. Piwo i wino, ale i wódka dobrze mi wchodziła. Nie o to chodzi, że to jest złe, niesmaczne i moralnie makabryczne, więc przestałem pić. Alkohol, a mamy na to dowody w samym Piśmie, jest ze swej natury czymś dobrym.

Dlaczego więc nie piję? Zerknijmy do Ewangelii wg. św. Mateusza. Do fragmentu, w którym Jezus mówi o dobrowolnej bezżenności (czy, by nie było wątpliwości – celibacie): „Bo są niezdatni do małżeństwa , którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są także bezżenni, którzy ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!” (Mt 19, 12). Jezus, który sam zatwierdził małżeństwo jako świętość, który wspierał młode pary i zabronił rozwodów, On sam nagle wspomina osoby, które ze względu na Królestwo rezygnują ze stałego, ziemskiego związku. Jeśli zajrzymy do listów Pawłowych, również dopatrzymy się wyraźnej zachęty do dziewictwa, mimo, że małżeństwo samo w sobie jest dobre. Ale nie grzebmy teraz w całym Piśmie. Spójrzmy co na to powie św. Jan Chryzostom, jeden z Ojców Kościoła: „Kto potępia małżeństwo, pozbawia także dziewictwo jego chwały; kto natomiast je chwali, czyni dziewictwo bardziej godnym podziwu i chwalebnym. Bowiem to, co wydaje się dobrem tylko w porównaniu ze złem, nie może być wielkim dobrem; ale to, co jest lepsze od tego, co wszyscy uważają za dobro, jest z pewnością dobrem w stopniu najwyższym” (z dzieła De virginitate). To oznacza, że małżeństwo jest, musi być czymś dobrym. I tylko w porównaniu z tym dobrem dziewictwo dla Chrystusa jest dobrem jeszcze wyższym.

Ja nie dążę do dziewictwa dla Boga. Już nie. Raz próbowałem, nie powiodło się, widocznie nie tego ode mnie oczekiwał Pan. Dziś znów jestem z kimś wspaniałym i znów myślę o małżeństwie. Te fragmenty Pisma i dzieł Ojców Kościoła przytoczyłem by porównać sytuację ożenku i bezżeństwa z piciem i abstynencją. Nie przestałem pić dlatego, że picie alkoholu same w sobie jest czymś złym. Przestałem pić ze względu na to, że alkohol przynosi wiele problemów, gdy się go nadużywa. Że setki alkoholików niszczy codzień życie sobie i swoim najbliższym. Że sprawia mi przykrość, gdy mój tata wraca do domu napity i choć nie jest niemiły, ani nikogo nie rani, aż nieprzyjemnie przebywać z nim w jednym pomieszczeniu. Przestałem pić by moje przyszłe dzieci nie musiały nigdy na mnie patrzeć gdy pojawię się w tym stanie i by moja żona nie uciekała przed powitalnym pocałunkiem. I choć w alkoholizm nie popadłem, i raczej bym nie popadł, postanowiłem nie pić, by pokazać ludziom, że bez czegoś dobrego można żyć, bawić się, kochać jeszcze lepiej niż z tym czymś. Że dla Boga, w intencji alkoholików, oraz ze względu na przyszłość mojej potencjalnej rodziny warto porzucić coś, co samo w sobie nie jest złe.

Jezus każe nam zostawiać swą ziemię, naszych rodziców, naszą rodzinę, pieniądze i iść za Nim. Rodzina czy pieniądze (w niewielkich ilościach) same w sobie są bardzo dobre. A jednak porzucenie ich na chwałę Boga jest czymś o wiele lepszym. Właśnie dlatego, że one są dobre. I tu zbliżam się do podsumowania. Rezygnując z dobrego alkoholu zrozumiałem, że abstynencja jest czymś o wiele lepszym. Nie popełniłbym grzechu, gdybym pozostał na poziomie tego co dobre, nie dotykając tego, co lepsze. A jednak wyruszyłem wyżej. Bo cóż mam za zasługę w tym, że porzucam zło na rzecz małego dobra. Cała nasza nadzieja w tym, by umieć pozbyć się tego, co dobre, na rzecz Królestwa Niebieskiego, do którego nic nie może się równać.

Categories: Duchowość i moralność | Tagi: , , , , | 5 Komentarzy

Zobacz wpisy

5 thoughts on “Poświęcać to, co dobre, na rzecz tego, co lepsze

 1. zxcv

  Nie to żebym miał coś do picia albo niepicia, ale pisanie ze porzucanie rzeczy dobrych na chwałę Boga jest jeszcze lepsze to trochę nadużycie jest chyba. Jak by dalej iść tą drogą to można by dojść do wniosku ze skoro seks małżeński jest dobry to porzucenie go na rzecz powiedzmy seksu pozamałżeńskiego na chwałę Boga jest wartością jeszcze wyższą. Ja to bym Boga nie mieszał do alkoholu. A poza tym alkohol to dobry nie jest. Może nie jest bardzo zły, ale na pewno dobry tez nie. To tak jak z cukierkami. Jedzenie cukierków jest przyjemne i w małych ilościach nieszkodliwe ale zbyt dużo cukierków powoduje tycie i psucie się zębów. No ale to chyba ma niewiele z Bogiem wspólnego :p

 2. Maggie B.

  Zakręciłeś z tym alkoholem, Artdico, oj zakręciłeś. Rozumiem Twoje wyjaśnienie i szanuję decyzję, natomiast wstęp i podsumowanie tym razem cienko wyszły…
  A ja? Ja też nie jestem za składaniem przysiąg (a już na pewno nie za łamaniem ich), czasami piję, czasami nie (to zależy od tego, co jest do picia, i jak się czuję), do zabawy alkohol nie jest mi wcale a wcale potrzebny, ale naleweczka produkcji mojej babci albo rum bacardi z colą i limonką to coś, czego można spróbować. Spróbować, i raczej nic więcej. Bo po alkoholu w większej ilości już nie będę sobą. A moje życie jest za krótkie na to, żeby przeżywał je kto inny.
  Pozdrawiam :)

 3. Paula

  Wpadłam na Twojego bloga przypadkiem, dostając go od kupeli, która równiez wpadła na niego przypadkiem. Na bloga za czasów Twojej kleryckiej drogi…iii po przeczytaniu go (jeszcze nie od dechy do dechy) stwierdzam, że powinieneś dalej siedzieć w seminaryjnych murach i kształtować się w kierunku teologicznym. Masz naprawdę ogromne powołanie i cała Rada Kapłanów powinna to wziąć pod uwagę, zwłaszcza, że robiłeś coś nieświadomie. Jestem pełna podziwu dla Ciebie i mam nadzieje, że wszystko Ci się układa. Widze, że masz nowego bloga, który jest extra i mam nadzieję, że nie zakończysz pisać. trzymaj się. Pozdrawiam

 4. Ulka

  Widzę że Paulina mnie wyprzedziła :). Właśnie ja potknęłam się o Twojego poprzedniego bloga i to że Cię wyrzucili też uważam za absurdalne… Sam blog to jest myślę za mały argument by komuś odciąć drogę, którą Bóg kazał mu iść. Nie bardzo rozumiem… Możesz liczyć na modlitewne wsparcie. Życzę Ci żebyś szedł drogą, którą wskaże Ci Bóg a nie tą którą wskażą Ci ludzie… Pozdrawiam.

 5. Abstynencji, gdy ma sie dzieci TAK! Choc ogólnie w innych przypadkach niekoniecznie :)
  Co do Królestwa. Czy zauważyłeś, że jest Napisane „Szukajcie”, a nie „Pozwólcie szukać/znaleźć innym?”. Raczej o slepym przewodniku dużo jest, ale co tam. To tylko tak na marginesie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s