Riposta druga – na niejedzenie świnek

Druga riposta będzie trochę trudniejsza. Bo i z cięższym przeciwnikiem przyszło mi się zmierzyć. O poziomie myślenia z pewnością wyższym, niż mój. Respekt!

Chciałem tylko zaznaczyć, że jestem szczerze zawiedziony poziomem dyskusji pod poprzednią notką. Cieszę się, że chociaż Wiola i Ola postanowiły cokolwiek napisać. Tęsknię za gorącymi wymianami zdań, które spotykało się tutaj przecież jeszcze w czerwcu… A teraz cisza. Może dziś będzie lepiej?

Ripostowany tekst znajdziecie w jednej z notek na blogu Zgredzika.

KLIK

Ripostowany tekst:

„Moja mama skończyła 80 lat. Była niezła impreza. Jak zwykle pod koniec, kiedy bylismy w ścisłym gronie zeszlo na Biblie i moją prywatna religię. Oczywiście siostra wyśmiewała mój szacunek do Prawa.
Skoro Kościół pozwala jeśc wieprzowinę, to znaczy że wolno (taka esencja wypowiedzi). Ja na to cos w stylu Kościół twierdził, że Ziemia jest centrum Wszechswiata.
Nie jem wieprzowiny i odradzam innym, bo Biblia zakazuje. Siostra na to, że przeciez to były inne czasy, inna higiena etc.
Dzien po urodzinach mamy Polske obiegła wiadomośc o włosnicy. Ponad sto osób skazanych na inwalidztwo (media wspominały o 111, teraz o 60, ale pewnie sporo więcej, bo nim podano nazwę firmy i nim wstrzymano sprzedaz wedlin, to jeszcze pare osób zjadło to czy tamto) na problemy do końca życia. Niby mam satysfakcję, ale żal taki, gdzies w środku…”

Następnie przytoczono fragment Pisma Świętego:

„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.” (Mt 5, 17-20)

Co na to inne fragmenty Pisma Świętego:

„Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym. Wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie? On zaś odrzekł: Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: Wytłumacz nam tę przypowieść! On rzekł: To i wy jeszcze niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz. Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym. Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym.” (Mt 15, 10-20)

„A nazajutrz, kiedy oni już byli w drodze i zbliżali się do miasta, Piotr wyszedł na dach, aby się pomodlić. Było już około godziny szóstej. Zaczął odczuwać głód i chciał coś zjeść. Kiedy zaś przygotowywano mu posiłek, miał widzenie: Zobaczył niebo otwarte i coś na kształt wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi. Znajdowały się na nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy i ptaki. Potem dał się słyszeć głos: Zabijaj to, Piotrze i jedz! Lecz Piotr odpowiedział: O nie, Panie! Nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego. Ale głos odezwał się po raz wtóry: Nie uważaj za nieczyste tego, co Bóg już oczyścił. To samo powtórzyło się trzykrotnie, po czym tajemnicze płótno uniosło się ku górze i znikło.” (Dz 10, 9-16)

Co na to ja:

Nie będę się tu rozpisywał na temat tego co na to Kościół pierwszych wieków, ani Kościół współczesny, bo w gruncie rzeczy nie mogę wiedzieć do końca. Kościół pierwszych wieków, gdy Jesus umarł, zmartwychwstał i wstąpił do nieba, składał się nie tylko z Żydów, ale również w dużej mierze z nawróconych pogan. Kościół założony przez Boga to Żydzi, Rzymianie, Grecy, Egipcjanie, itp. itd. Ludzie od wieków nauczeni, że świnek się nie je, jak również Ci, którzy nic poza świnią nie zjedli. Kościół chrześcijański nie opierał się na Starym Testamencie. Na Prorokach. Na Mojżeszu i Abrahamie. Kościół chrześcijański opierał się, i opiera nadal, na całym Piśmie Świętym. Nie, nie tylko na Nowym Testamencie (przyznajcie, baliście się, że to napiszę :). Na Starym i na Nowym. A Prawo było po to, żeby przygotować naród żydowski na przyjście Mesjasza. A Prorocy byli po to, by Mesjasza zapowiedzieć. A cała Historia Zbawienia, od początku, ukierunkowana była na to, by wreszcie nie tylko Żydzi byli wybrani, lecz również poganie. Nie tylko ci, co nie jedli świnek. Ale również ci, którzy te świnki jedli. Nie tylko obrzezani. Ale również nieobrzezani. Tak, o obrzezaniu i nieobrzezaniu również można znaleźć wiele fragmentów w Księdze.

Czy to oznacza, że Prawo się znosi? Nie. Po pierwsze dlatego, że Jezus przyszedł Prawo wypełnić. A wypełnić znaczyło doprowadzić do końca. Spełnić na sobie. I, co bardzo ważne, dopisać do Niego to, czego przez te wszystkie wieki nie dopisano. Po to, by nie tylko Żydzi, ale również Grecy i Rzymianie, i Polacy, mogli zostać dopuszczeni do Jego Królestwa. Jezus nauczał, że samo wypełnianie prawa nie jest najważniejsze. Jeśli już je wypełniamy, róbmy to z miłością. I owszem, Jezus mówił, żeby nie odwoływać przykazań. Ale nie chodziło o przestrzeganie ich pod linijkę. Jak faryzeusze i uczeni w Piśmie. Chodziło o przestrzeganie ich, aż się wszystko wypełniło.

Śmiem twierdzić, że wypełniło się. W momencie gdy Jezus Chrystus zmarł. I zmartwychwstał. Być może pamiętacie taki ciekawy szczegół – że Jezus, przed swoją męką i zmartwychwstaniem, zabraniał nauczać wśród pogan. Kazał skupić się na Żydach.

„Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie.” (Mt 10, 5-6)

A później wysłał uczniów mówiąc im:

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.” (Mt 28, 19)

Nastąpiły zgoła inne instrukcje. Dlaczego? Dlatego, że Prawo się wypełniło. W Chrystusie się wypełniło. I oczywiście, że większość przykazań pozostała niezmieniona. Ale są takie, jak to o obrzezaniu, jak również to o jedzeniu nieczystym, które zostały przez Jezusa osobiście oddalone. Co potwierdzają przytoczone przeze mnie cytaty.

Prawo jest ważne. Ale nie kończy się na Abrahamie i Mojżeszu. Na Prorokach też się nie kończy. Kończy się na Chrystusie. Chrystusie, który dokończył ustanawiania praw. Dokończył? No, to może jeszcze jeden cytat…

„Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.” (Mt 18, 18)

Władza dana Kościołowi. Nad którym Duch Święty pełni ustawiczną opiekę.

Memory. Find. Siara. I wszystko jasne.

Reklamy
Categories: Duchowość i moralność | 2 Komentarze

Zobacz wpisy

2 thoughts on “Riposta druga – na niejedzenie świnek

  1. ...

    oj matko..
    chciałam tylko się tu zaznaczyć dziś. komentarzem. bo jak narazie nie jestem w stanie nic konkretnie skomentować, wpadnę za jakiś czas, jak mi przejdzie..
    pozdrawiam.

  2. Jeśli tak uważasz, to twoje. nie meij jednak pretensji do Ojca jesli coś złego (np włośnica) się wydarzy. Wypełnic oznacza DLA MNIE wypełnieni nowym sensem. PRAWo nie jest by gnebic ludzi (wiernośc, dziewictwo, odpowiednia dieta) ale by z wiekszym prawdopodobieństwem ludzie byli szczęśliwi. Jesli Ojciec cos oczyscił to jest to czyste. Hm. moze w nastepnym lewelu Ojciec bedzei czyscił jedzenie, ale w obecnym przyklad wlosnia wskazuje, ze chyba nie zawsze to czyni. Prawdą jest, że gorsze jest to co z człowieka wychodzi, ale chodzi lo tu o Faryzeuszy, którzy chcieli obmywac nawet Słońce i Księzyc, ale generalnie PRAWO słuzy ludziom (Szabat dla czlowieka). Powtarzam jeszcze raz. Gdyby Ojciec czyścil jedzenie nie było by włośni. Chyba, ze słbszy jest od Złego..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s