Zapomniałeś

Gdy przebywaliśmy w moim rodzinnym domu w okresie świąt Wielkanocnych nadarzyła się okazja do pewnej dyskusji z jedną z bliskich mi osób. Dyskusja była w zasadzie monologiem dotyczącym braku moralności w Kościele na różnych etapach dziejów oraz tego, jak losy świata zmieniały się przez ludzi, którzy chcieli dobrze i z Bogiem na ustach zabijali innych ludzi. Oczywiście punktem wyjścia był Stary Testament, gdzie Bóg wybrał naród, który miał nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek niszczyć inne narody. Dalej były krucjaty, a wreszcie Adolf Hitler i jego „Got mit uns”. Przy okazji wspomniano też o Stalinie, który chciał dobrze i mu nie wyszło (acz z Bogiem nie miał wiele wspólnego). To wszystko jest więc dowodem na to, że religia jest zła z natury i wykorzystuje się ją do władania światem. Wszystko oparte na Gazecie Wyborczej i tym podobnych źródłach (w których dziś jest aż tłoczno od dodatków o Janie Pawle II).

Jest jedna rzecz, którą należałoby powiedzieć mojemu rozmówcy, ale nie tylko jemu: „Zapomniałeś o zmartwychwstaniu”. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zapomniałeś o Zmartwychwstaniu Pańskim! Zapomniałeś o wielu rzeczach, które sprowadzić można do słów „Historia Zbawienia”. Zapomniałeś, że Bóg nie powołał narodu żydowskiego po to, by zawładnęli światem niepodzielnie, lecz po to, by przygotował drogę dla Mesjasza, Syna Bożego, którym jest sam Jezus Chrystus. Owszem, Narodowi tak się przez długi czas wydawało. Byli pewni, że będą rządzić światem, aż do dnia gdy nie napadła ich Babilonia i nie zmiotła Izraela z powierzchni ziemi. Potem zaś nadal byli pewni, że przyjdzie Mesjasz – Król – i ich wyzwoli spod panowania babilońskiego, perskiego, greckiego, rzymskiego. Później przecież także islamskiego. Teraz mają swój kraj, teren państwa i walczą z Palestyńczykami, którzy byli tam przecież pierwsi… I wciąż czekają na Mesjasza, który ich wyzwoli! Bo Judaizm jest religią oczekiwania – Żydzi będą czekać wiecznie. I się nie doczekają, bo Mesjasz przyszedł.

Mesjasz od dawna jest na świecie. Dawno temu przyniósł wyzwolenie – najpierw Żydom, a potem wszystkim innym. Nie było to wyzwolenie narodowe, lecz dużo głębsze i ważniejsze, bo duchowe. Jezus Chrystus wyzwolił nas przez swoją śmierć. Tu pojawia się kolejny raz, kiedy należy przytoczyć myśl wyżej wymienionej osoby: Cóż to za ojciec (Bóg), który skazuje swojego syna (Jezusa) na śmierć? Co to za tata, który zabija własne dziecko? I tu znowu trzeba powiedzieć: zapomniałeś. Zapomniałeś, że Jezus wyzwolił nas przez swoją śmierć i przez swoje zmartwychwstanie. Pokonał śmierć i powiedział, że i my ją pokonamy, jeśli za Nim pójdziemy. Bóg nie chciał Go zabić. On chciał dać życie – nam wszystkim!

Zapomniałeś! Kościele, zapomniałeś o zmartwychwstaniu wysyłając swych rycerzy na krucjaty; paląc czarownice na stosach; sprzeciwiając się naukowym odkryciom. Hitlerze, zapomniałeś o zmartwychwstaniu krzycząc „Got mit uns” i zabijając Żydów, których ów Got wybrał sobie, by wszystko objawić. Zapomniałeś o tym, że Pismo Święte należy odczytywać w świetle Nowego Testamentu, a Nowy Testament w świetle Ewangelii. Zapomniałeś człowieku i czas najwyższy, byś sobie przypomniał! Zapomniałeś, że bez Jezusa Chrystusa Biblia jest tylko bezsensowną książeczką o zabijaniu. Że natchnienie Ducha Świętego i Objawienie dotyka całej Biblii tylko o tyle, o ile dotyka ono słów Jezusa Chrystusa.

Zapomniałeś, że „jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,16).

Odrzućmy więc oskarżenia skierowane w stronę Boga Starego Testamentu zapominając o tym, co objawił na koniec. Odrzućmy ataki na „wierzących” którzy wybrali sobie kawałek i myślą, że to całość. Wyrzućmy w przyszłym roku kartki z króliczkami, jajeczkami, kurczaczkami i w przyszłym roku wyślijmy te z wizerunkiem Zmartwychwstałego. Wyślijmy życzenia „Błogosławieństwa Chrystusowego” zamiast „Mokrego dyngusa”. Nie zapominajmy już więcej. Bo Chrystus Zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

Categories: Bóg i miłość | Tagi: , , , , | 2 Komentarze

Zobacz wpisy

2 thoughts on “Zapomniałeś

  1. Inka

    Odnoszę naprawdę wrażenie, że Hitler jednak nie zapomniał. Chyba gdyby to było jedynie zapomnienie, nie doprowadziłoby do tego, do czego doprowadziło. Co wchodziło w grę – nie wiem, może choroba psychiczna, albo opętanie, albo coś jeszcze innego.
    Natomiast co do kartek Wielkanocnych to zdecydowanie słuszna uwaga :)

  2. Nie rozpatruję tego pod kątem chorób psychicznych, lecz pod kątem powoływania się na Boga przy zabijaniu ludzi. Tak robili starożytni Izraelici, bo nie znali jeszcze prawa miłości, przyniesionego przez zmartwychwstałego Chrystusa. Zarówno ci, którzy brali udział w krucjatach, jak i żołnierze z okrzykiem „Got mit uns” zachowywali się, jakby wierzyli w Boga, ale zapomnieli o zmartwychwstaniu, o tym, co przyniosło Nowe Przymierze…

    Dziękuję za komentarz :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s