Samochwała

problemy

Nakładem wydawnictwa eSPe wyszła niedawno książka ks. Marka Dziewieckiego zatytułowana „Problemy z seksualnością. Odpowiedzi na dylematy młodych chrześcijan”. Autor książki, znany w środowisku chrześcijańskim, a zwłaszcza wśród grup studenckich psycholog i duszpasterz, odpowiada na pytania zadawane przez młode osoby, które chcą żyć zgodnie z własną wiarą i nauczaniem Kościoła, ale nie zawsze wiedzą jak to pogodzić z istnieniem we współczesnym świecie. Tomik odpowiada na pytania związane z seksualnością bynajmniej nie dlatego, że – jak się powszechnie uważa – Kościół ma bzika na punkcie seksu, lecz dlatego, że jest to niezwykle popularny temat nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród osób w starszym wieku. Dzisiejsze społeczeństwo epatuje seksualnością; czasem zdaje się, że o niczym innym nie mówi. Seks przestał być dawno tematem tabu, przestano szeptać o nim po kątach. I choć jednocześnie bardzo popularne jest hasło „Księża niech mi nie zaglądają pod kołdrę”, wielu ludzi wpuszcza pod tę kołdrę gołe panie z filmów, firmy farmaceutyczne, producentów lateksu, psychologów, seksuologów, pisma z poradami, wydawców Kamasutry, kliniki „leczenia niepłodności”, kliniki aborcyjne i kogo tam jeszcze diabli nadali. Tylko Kościół ma się nie wtrącać.

Otóż chodzi o to, że jednak się wtrąca. Ma swoje oficjalne nauczanie i ma interpretatorów tego nauczania. W tej książce Ksiądz Marek Dziewiecki zajmuje się właśnie interpretacją pod kątem młodzieży. Zwłaszcza, że młodzież ta sama pyta i sama szuka odpowiedzi. To jest młodzież, która pragnie, żeby im księża pod kołdrę, brzydko mówiąc, zajrzeli i powiedzieli, czy wszystko się tam dobrze dzieje. W dzisiejszych czasach takie głosy są naprawdę warte zauważenia. Nie oznacza to oczywiście, że z treścią książki zgadzam się w stu procentach. Mogę powiedzieć w ten sposób: ksiądz Marek, kiedy miałem z nim styczność na pierwszym roku studiów, stał się dla mnie wielkim moralnym i duchowym autorytetem. Jego podejście do miłości jako decyzji przyjąłem jako swoje. Jednak po latach mogę powiedzieć, że są kwestie, w których bym się z nim nie zgodził. Czasem mam nawet ochotę na poważną polemikę, co ma miejsce również podczas lektury tej książki. Zastanawiam się nawet nad napisaniem własnej wersji… W każdym razie książkę polecam zarówno osobom szukającym odpowiedzi, jak i zainteresowanych spojrzeniem na sprawę proponowanym przez Księdza Marka.

Książkę polecam także z osobistych przyczyn. Otóż jest to pierwsze „moje” dzieło – pierwsza książka, w której redagowaniu, dzięki miłej współpracy z eSPe, którą nawiązałem za sprawą pani Eli Wiater (dziękuję!), wziąłem aktywny udział. Tak, pojawia się nawet moje nazwisko z tyłu, w stopce redakcyjnej. Ci z Was, którzy wiedzą jak naprawdę się nazywam, wiedzą też czego szukać. Ci, którzy nie wiedzą, mogą się dowiedzieć :). Zachęcam do kupowania i czytania.

Hmmm… hmmm… hmmm… A może mały konkurs? Pierwszy komentator dostanie egzemplarz książki od redaktorka w prezencie? :) No dobrze, zapraszam więc po książkę :).

A tu można książkę zamówić: http://www.espe.pl/product-pol-506-PROBLEMY-Z-SEKSUALNOSCIA-Odpowiedzi-na-dylematy-mlodych-chrzescijan.html

Categories: Duchowość i moralność | Tagi: , , , , | 6 Komentarzy

Zobacz wpisy

6 thoughts on “Samochwała

 1. nonono, wyrabiasz się :) gratuluję „dzieła” :)
  a ks. Dziewieckiego najlepszy jest „Anioł Radości” :) przeczytałam jak byłam straszną gówniarą :)

 2. No nie powiem, że się nie spodziewałem kto będzie zwycięzcą tego konkursu :). Gratuluję i proszę o przekazanie swego adresu na mój e-mail. Nagrodę wyślę pocztą!

  Anioła Radości przeczytałem jak byłem w Seminarium, świeżo po jego wydaniu. Ksiądz Marek bardzo się nim chwalił :P. Dobra książka i mam nawet autograf od autora :D. Tym bardziej miło mi, że mogłem po latach podjąć nieco przypadkową współpracę z Księdzem Dziewieckim.

 3. o, trafiłam? :)
  a kiedy byś wysyłał? Bo nie wim, który chcesz adres: lubelski czy kętrzyński :)

 4. Wiesz, ostatnio niewiele osób mnie komentuje, a domyślałem się, że z tych, którym się zdarza – Ty jesteś jedyną (chodzi o wiek), którą mogłaby zainteresować treść tej książki :). Tak czy inaczej dzięki za komentarz i gratuluję wygranej!

  Postaram się wysłać książkę w przyszłym tygodniu, więc może chyba być adres lubelski. Zresztą podeślij oba, będziemy wybierać :P.

 5. Ciamajda

  A ja jestem ciekaw tego: „są kwestie, w których bym się z nim nie zgodził. Czasem mam nawet ochotę na poważną polemikę…” Czy można liczyć na jakiś przykład takiej kwestii?

 6. adres dostałeś via fejsbuk :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s