Bioetyka dla wszystkich

Bioetyka dla wszystkich

Jakiś czas temu trafiła pod moją strzechę książka o tymże tytule i właśnie teraz postanowiłem ją Wam polecić. Wiele jest bowiem na rynku książek o tematyce bioetycznej, ale niewiele spełnia oczekiwania czytelnika. Ta pozycja różni się jednak od innych dostępnych tego pokroju pozycji. Sam tytuł, Bioetyka dla wszystkich zawiera w sobie całą prawdę o pozycji. Oprócz tego, że jest to książka opisująca szeroko pojęty temat bioetyki, to dodatkowo może ona być zrozumiana i odczytana przez każdą zainteresowaną osobę.

Książka napisana przez Michele Aramini we Włoszech trafiła na rynek polski dzięki wydawnictwu eSPe w bieżącym roku. Ponieważ sam, jako teolog, jestem również szczególnie zainteresowany tematyką bioetyki, postanowiłem natychmiast się z nią zapoznać. I muszę przyznać, że rzeczywiście nie zawiodła ona moich oczekiwań. Co więcej – nawet mnie zaskoczyła. Po pierwsze podzielona jest na dwie części. Pierwsza zajmuje się bioetyką ogólną, a więc tematem osoby, nauki w społeczeństwie i relacji między etyką a prawem. Druga część – i ta zainteresowała mnie zdecydowanie bardziej – związana jest z bioetyką szczegółową, omawia więc w sposób wyczerpujący wszelkie zagadnienia związane z tą dziedziną naukową (m.in. klonowanie, aborcję, in vitro, eutanazję). Po drugie – każde zagadnienie omówione jest zupełnie osobno, hasła działają w zasadzie niezależnie od siebie – trochę na zasadzie encyklopedii – dzięki czemu można przejść natychmiast do interesującego nas hasła, nie przedzierając się przez całą książkę. Po trzecie zaś porusza tematy, które mnie wcześniej interesowały, ale nie mogłem znaleźć na nie odpowiedzi. Chodzi mi przede wszystkim o wykorzystywanie komórek macierzystych, co jest zdecydowanie nowym problemem wymagającym rozwiązania. Co również ciekawe – tematowi mieć/nie mieć dzieci poświęcone są aż trzy rozdziały. Pierwszy mówi o aborcji, drugi o in vitro, trzeci zaś, „Znaczenie ludzkiego powoływania do życia” wychodzi jakby naprzeciw poprzednim dwóm, ukazując logiczną, chrześcijańską alternatywę. Podobnie jest również w przypadku eutanazji, w odpowiedzi na którą powstaje rozdział o opiece paliatywnej.

Książka jest naprawdę niezwykle ciekawa. Żona korzysta z niej nieco przy pisaniu pracy magisterskiej. I ja z pewnością niejednokrotnie z niej skorzystam, chociażby omawiając któryś z tematów bioetycznych na blogu. Wam również serdecznie polecam! Książkę można kupić TUTAJ.

Categories: Duchowość i moralność | Tagi: , , , , | 3 Komentarze

Zobacz wpisy

3 thoughts on “Bioetyka dla wszystkich

  1. Rozmawiając ze studentami (dodam, że jest to kierunek lekarski) wielu z nich nie ma świadomości, że dziecko przed narodzinami to też człowiek. Myślę że jest to poważny problem w naszym społeczeństwie.

    Pozdrawiam

  2. Podoba mi się mowa o „świadomości, że dziecko przed narodzinami to też człowiek”, zamiast o „Uważaniu”, tj. „wielu nie uważa, że dziecko przed narodzinami to też człowiek”. To stwierdzenie nie obarcza ich winą, a przy okazji pozwala sądzić, że jest możliwe potwierdzenie tego jako faktu – Jestem świadomy, że dziecko przed narodzeniem to człowiek.

    Problem jest naprawdę poważny. Dlatego warto szukać aktywnie odpowiedzi nań. Pozdrawiam również.

  3. Autumn Palmer Olaferdaso

    Naprawdę – wszystko mi się podoba, książka dopracowana – pod każdym względem – formalnym, graficznym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s