Ile dni trwa Wielki Post?

wielkipostWielki Post trwa czterdzieści dni. To powszechnie wiadomo. Zaczyna się w Środę Popielcową – to też wszyscy wiedzą. A kończy się… No właśnie. Kiedy się kończy? Jeśli zaczyna się w Środę Popielcową, a trwa 40 dni, to jego koniec wypada w Niedzielę Palmową. Jednak pościć należy do Wigilii Paschalnej (Msza święta wieczorem w sobotę), do tego momentu nie śpiewa się też „alleluja”, lecz „chwała Tobie, Słowo Boże” lub „chwała Tobie, Królu Wieków”. Pojawiła się więc opinia – i jeśli przejrzymy podpowiedzi po wpisaniu w google słów „Ile trwa Wielki Post”, to okaże się ona dominująca – że do liczby 40 dni nie wlicza się 6 niedziel, które mają rangę uroczystości i z tego powodu są radosne.

Usłyszałem podobne twierdzenie z ust księdza w czasie mszy świętej, którą celebrował głównie dla dzieci. Usprawiedliwiał tym twierdzeniem fakt, że msza dla dzieci w jego wykonaniu była niezwykle skoczna, rozśpiewana i roztańczona. Można tańczyć i szaleć – mówił – ponieważ niedziele nie wliczają się do Wielkiego Postu. Jeśliby policzyć w ten sposób, Wielki Post rozpoczynałby się w Środę Popielcową, a kończył w Wielką Sobotę. Teza ta ma jednak pewne znaczące ograniczenia.

Po pierwsze: w żadną niedzielę wypadającą w czasie trwania Wielkiego Postu nie śpiewa się „alleluja”. Po drugie: w większość – poza czwartą i ostatnią – niedziel nie zakłada się szat liturgicznych w kolorze innym niż fioletowy. Do tego kolor różowy zakładany w czwartą niedzielę – Laetare – jest „radośniejszą” obocznością fioletu, zaś czerwień Niedzieli Palmowej symbolizuje mękę Pana Jezusa. Fiolet oznacza okres postu i nie odchodzi się od niego przez wzgląd na uroczysty charakter niedzieli, nawet czwartej – tej radośniejszej. Po trzecie: we wszelkich lekcjonarzach i kościelnych dokumentach niedziele nazywane są pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą i szóstą niedzielą Wielkiego Postu. Nie zaś niedzielami niewchodzącymi w skład Wielkiego Postu. Po czwarte wreszcie: Wielki Czwartek, Piątek i Sobota nie są już z całą pewnością dniami Wielkiego Postu, należą bowiem do Triduum Paschalnego, które jest osobnym okresem liturgicznym.

Teza, powszechnie lansowana, o niewchodzeniu niedziel w skład Wielkiego Postu musi zatem upaść. W efekcie wychodzi na to, że Wielki Post trwa 43 dni i tym razem pada teza o tym, że ma trwać 40. Zatem niektórzy podają, że Wielki Post trwa ok. 40 dni. To błąd, który ma zamaskować trudności w dookreśleniu. Nie ma tu bowiem żadnego „około”, czas między Środą Popielcową a Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego jest zawsze taki sam, a nie przybliżony.

Żeby znaleźć prawdziwą odpowiedź na pytanie, kiedy kończy się Wielki Post, wystarczy sięgnąć do lekcjonarza mszalnego, lub spojrzeć na dowolną stronę prezentującą czytania liturgiczne. Poniedziałek po Niedzieli Palmowej jest w lekcjonarzach nazwany Wielkim Poniedziałkiem, wtorek – Wielkim Wtorkiem, a środa – Wielką Środą. Wszystkie te dni, łącznie ze świętym Triduum Paschalnym, wchodzą w skład Wielkiego Tygodnia, bezpośrednio poprzedzającego uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Należy zatem stwierdzić, że Wielki Post rzeczywiście trwa czterdzieści dni, zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Niedzielę Palmową, która zamyka okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień, będący jego bezpośrednim przedłużeniem. Cały ten czas kończy się w Wigilię Paschalną, a więc w sobotę, ale po zachodzie słońca.

____________________________________

We wpisie zastosowano zdjęcie ze strony http://parafiarudnawielka.pl/nabozenstwa-wp/. Autorem zdjęcia jest Jakub Szymczuk. Adres autora: http://www.silaobrazu.pl/

Categories: Świat i Kościół | Tagi: , , , , | 8 Komentarzy

Zobacz wpisy

8 thoughts on “Ile dni trwa Wielki Post?

 1. Dziękuję Panu/Pani za komentarz linkujący do Pana/Pani wpisu na temat obchodów Wielkanocy. Akceptuję ten komentarz, nie ukrywam jednak, że dużo łatwiej byłoby dyskutować, gdyby zechciał Pan/Pani zamieścić swój komentarz, wyrazić swoje zdanie na temat mojego wpisu. Niezbyt pozytywne wydaje mi się tworzenie (kontrowersyjnych i niepopartych niczym poza własnymi przemyśleniami) wpisów i zamieszczanie odnośników do nich na innych blogach o podobnej tematyce. Z tego powodu uprzejmie proszę raczej o włączanie się w dyskusję, niż tylko zamieszczanie odnośników do własnej strony.

 2. Teraz jestem bogatszy o kilka informacji więcej. Dziękuje!

 3. Grzegorz

  Mam do zaoferowania program sprawdzający http://www.antyplagiat.net
  Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows
  który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych.

  Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe.

  Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego

  Sam skorzystałem i polecam w 100%!

 4. krzysztofeko

  Że tak powiem, artykuł ma błędy w większości.
  Niedziele w historii Kościoła nigdy nie były wliczane w post!
  Polecam poczytać:
  http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/wielki_post.php3

 5. Bartosik

  Błąd, błąd, błąd. Spójrzmy do brewiarza. Tam są rozróżnione dwa podokresy w Wielkim Poście: „do soboty V tygodnia” (trwający tyle, co w nazwie ;) ) i „Wielki Tydzień” (od I Nieszporów N. Palmowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie). Czyli po Niedzieli Palmowej Wielki Post nadal trwa.

  Druga kwestia – kwestia liczenia. Niektórzy się mocno głowią, by na siłę zrobić 40 dni, a w świetle tekstów liturgicznych o to bardzo ciężko – o 40 dniach jest zarówno w Niedzielę Palmową, jak i w Wigilię Paschalną. A co jeszcze ciekawsze, modlitwa nad darami I Niedzieli mówi o „uroczystym rozpoczęciu” tego okresu, więc jak ktoś chce się 40 dni doliczać, to powodzenia :)

  Trzecia kwestia – dni od Popielca do soboty po Popielcu też nie mają określenia „dnia Wielkiego Postu”, więc argument o dniach Wielkiego Tygodnia jest lekko naciągany.

  Więc lepiej nie kombinować i mówić wprost, że Wielki Post trwa 43 i około 3/4 dnia (w zależności od tego, kiedy Msza Wieczerzy Pańskiej się rozpocznie). Czyli zgodnie z Ogólnymi normami roku liturgicznego i kalendarza (które wyraźnie wskazują, jak długo trwa Wielki Post).

  Pozdrawiam serdecznie :)

 6. Piotr

  Bzdury w artykule. Zgodnie z wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego „28. Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie”. Zgodnie z najczęstszą koncepcją – niedziel się nie wlicza. Inne, mniejszościowe, każą wliczać, ale kończą post na Niedzieli Palmowej.

 7. tairh

  Wyjątkowo słaby artykuł, którego logika jest niespójna. Autor odmawia wliczenia do Wielkiego Postu okresu od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty (bo to już osobny okres), po czym arbitralnie wyłącza z Wiekiego Postu dni od Wielkiego Poniedziałku (chociaż są przez wszystkie księgi liturgiczne zaliczane do Wielkiego Postu).
  Odpowiedź jest tylko jedna – okres 40-dniowej pokuty to nie to samo co liturgiczny okres Wielkiego Postu. Są dni, które wliczają się do tego okresu, ale nie są pokutne (niedziele Wielkiego Postu), jak i takie, które należą do 40-dniowej pokuty, ale nie należą już do liturgicznego Wielkiego Postu (Wielki Piątek, Wielka Sobota). Oczywiście przez wieki ta kwestia zostałą rozmyta wrzuceniem do tego okresu jednej, a czasem dwóch uroczystości (św. Józefa i Zwiastowanie), ale zasada, dlaczego Wielki Post zaczyna się w środę jest jasna – odliczono od Wielkanocy 40 dni, a skoro przypada w tym czasie 6 niedziel, dodano dodatkowych 6 dni powszednich. Ot, cała filozofia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s